003

Naujienos

I-II gimnazijos klasių mokiniai dalyvauvo  chemijos – istorijos projekte „Kėdainiai. Miesto istorija ir pramonė“. Lietingą gegužės 28 d. mokiniai, lydimi istorijos mokytojos Laimos Stoškės ir chemijos mokytojos Laimutės Žakienės, išvyko į Kėdainius. Kėdainių centre mus pasitiko gidė Jūratė, kuri  supažindino su miesto įkūrimo istorija. Gidė pasakojo, kad šiame mieste gyveno daug skirtingų tautybių ir tikėjimų žmonių. Pirmiausia aplankėme daugiakultūrinį centrą – mažąją žiemos sinagogą,kurioje muziejaus darbuotoja pasakojo apie žydų tradicijas ir papročius. Sužinojome, kad žydai privalėjo mokėti skaityti, ir maldų metu ne tik skaitydavo maldas, bet ir diskutuodavo, kaip jas supranta, ką jos reiškia, kodėl jų maldos namai, palyginti su katalikų bažnyčiomis, tokie paparasti, kuklūs. Tuo metu centre veikė ir mokinių darbų paroda, kurią apžiūrėjome ir pamatėme mūsų gimnazijos mokinių: Arno Zdanavičiaus (mokytojas A. Avulis) medžio drožybos darbus ir Modestos Paškevičiūtės austus lininius darbus: rankšluostį ir staltiesę. Tęsdami pažintį su miestu, ėjome sena, akmenimis grįsta  vienintele Europoje Džiazo gatvele. Toliau pasukome į Didžiosios Rinkos aikštę, kurioje pastatytas paminklas kunigaikščiams Radviloms. Palikę miesto aikštę,  eijome apžiūrėti restauruoto škotų pirklio Jono Arneto namo, kuriame dabar veikia tradicinių amatų centras. Šis  pastatas yra miestietiškos gyvenamosios architektūros pavyzdys, kuriame išliko autentiškas išorės ir vidaus planas. Apžiūrėjome Kristaus Atsimainymo cerkvę, Evangelikų liuteronų bažnyčią, Karmelitų vienuolyną bei Evangelikų reformatų bažnyčią. Šioje bažnyčioje veikia kunigaikščių Radvilų mauzoliejus. Kriptoje stovi unikalūs XVII a. kunigaikščių Radvilų sarkofagai. Artimiausiu metu kripta bus uždaryta, nes bus vykdomi restauracijos darbai. Pažintinę kelionę baigėme Kėdainių „Šviesiojoje“ gimnazijoje, kurią 1625 m. įsteigė miesto savininkas reformatas Kristupas Radvila.

   Po pietų nuvykome į pramonės akcinę bendrovę „Lifosa“, vieną iš didžiausių fosforo trąšų, sieros rūgšties bei kitų cheminių junginių gamintojų bei eksportuotojų rytų Europoje. Inžinierius technologas Andrius Tunaitis supažindino su sieros ir fosforo rūgščių, trąšų, pašarų papildų gamybos technologija. Mokiniai domėjosi karjeros galimybėmis ir  vėliau apžiūrėjome didžiulę – net 360 hektarų užimančią įmonės teritoriją, kurioje iš viso dirba apie vienas tūkstantis darbuotojų. Pasižvalgę po įspūdingo dydžio įmonės teritoriją ir sandėlius bei išgirdę, kaip visa tai veikia, savo kelionę užbaigėme kerinčio grožio fosfogipso kalnuose. Iš tikrųjų fosfogipsas yra fosforo rūgšties gamybos atlieka, tačiau tai turbūt pats gražiausias sąvartynas, kokį tik galima pamatyti.

   Kadangi Kėdainiai tituluojami agurkų sostine, negalėjome neužsukti į firminę parduotuvę          „Gurklė“, kurioje galima įsigyti įvairių produktų, pagamintų iš agurkų: agurkų džemo, rankų kremo, muilo ir kitų. Namo grįžome pakilios nuotaikos, pilni įspūdžių.

   Po kelionės gimnazistai turėjo užpildyti atskaitą, kurioje pateikė ne tik informaciją apie AB „Lifosa“, bet ir įspūdžius: labai patiko, nustebino darbuotojų darbo sąlygos (Danielė); labai patiko pasivaikščiojimas fosfogipso kalnais, supažindinimas su gamyklos patalpomis (Vaiva); viskas buvo tobula, prastas oras nesutrukdė gerai praleisti laiką (Vilius).

Mokytoja  Laimutė Žakienė